Sezon na dziczyznę

Sezonowość z kulinarnym świecie, to ostatnimi laty znany już i lubiany przez kucharzy temat. Dobre restauracje zmieniają swoje menu, biorąc pod uwagę dostępność świeżych produktów sezonowych. Znamy sezon na szparagi, sezon na kurki, na kwiaty cukinii itd.

Wszyscy słyszeliśmy również o sezonie na dziczyznę, czy gęsinę, której czas nadchodzi w listopadzie. Warto wiedzieć kiedy jest sezon na różne gatunki mięsa i jak wybierać dobre mięso w sezonie.

Jesienią i wczesną zimą jest sezon na dziczyznę. Dziczyzna to mięso pochodzące od dziko żyjących w polskich lasach i na polskich łąkach, zwierząt – sarny, dzika, zająca, czy dzikiego ptactwa. W sezonie jesiennym i wczesnozimowym, myśliwi odławiają zwierzynę. Sezon rozpoczyna się 3 listopada świętem myśliwych – Hubertusem. W tym czasie w specjalistycznych sklepach mięsnych dostępna jest świeża dziczyzna. Mięso bardzo wysokiej jakości. A jak ją kupować?

Ponieważ prawdziwa dziczyzna jest droższa i mniej dostępna, hipermarkety sprzedają mięso z hodowli. Zwierzęta hodowane są sztucznie karmione, a walory odżywcze i smakowe mięsa są niepomiernie mniejsze. Dziczyzna jest uważana za mięso szlachetne, ponieważ jest w pełni naturalna. Prawdziwa dziczyzna jest chuda, co jest wynikiem diety zwierząt żyjących wolno w naturze. Jej podstawą są rośliny dziko rosnące, nie zawierające pestycydów i sztucznych nawozów. Mięso nie zawiera antybiotyków i substancji chemicznych, za to odznacza się dużą ilością dobrze przyswajalnego żelaza oraz minerałów i witamin.

W Taste Store możecie kupić dziczyznę oraz przetwory z dziczyzny. Pochodzi ona z roztoczańskich lasów oraz z okolic Parku Narodowego Ujścia Warty i jest rzetelnie przebadana przez weterynarza. Po sezonie możemy kupić również dziczyznę mrożoną, czego nie należy się bać. Mrożenie pozytywnie wpływa na smak, który jest wyrazisty i zachwyca prawdziwych smakoszy. Mrożona dziczyzna nie wymaga już procesu kruszenia, które jest podobne do dojrzewania, sprawiającym, że mięso staje się bardziej miękkie i soczyste.

Najpopularniejsze w Polsce jest mięso z sarny, dzika, jelenia i zająca. A najbardziej popularne elementy to comber, udziec, szynka, które możecie kupić w Taste Store. Przygotowanie dziczyzny wymaga pewnej dbałości o zachowanie specyficznego smaku tego mięsa. Najlepiej komponuje się ono z dodatkami pochodzącymi z najbliższego otoczenia zwierząt – suszonymi grzybami, owocami leśnymi, jak borówki, maliny, żurawina, czy jagodami jałowca albo szałwią, czy lubczykiem. Dobrze jest podać dziczyznę z polskimi owocami – jabłkami, suszonymi śliwkami, gruszkami, wiśniami oraz nie zapomnieć o czosnku, tymianku i majeranku. Aby wydobyć i podkreślić smak tego szlachetnego mięsa należy używać dodatków i przypraw z umiarem i najlepiej z dodatkiem czerwonego wina. 

My dziczyznę przygotowujemy planując czas głównie na marynowanie mięsa. Robimy to przynajmniej 12 do 24 godzin. Przepisów na dziczyznę jest ogromna liczba. Zazwyczaj w roli głównej występują intensywne w smaku zioła jak rozmaryn, tymianek, czy majeranek, jałowiec. My wybieramy jeden przewodni smak, którego jest wyraźnie więcej, niż pozostałych. W osobnym poście na naszym blogu Taste Store możecie przeczytać o tym, jak zrobić udaną pieczeń – zerknijcie tam, jakie mamy na nią sposoby. W przypadku każdego mięsa kluczowe jest przed pieczeniem zamknięcie w elemencie dziczyzny wilgoci – obsmażenie na patelni. My obsmażamy na maśle klarowanym w którym przez chwilę podgrzewamy kilka plasterków czosnku i wyjmujemy czosnek zanim się przypali i pozostawi gorzki smak! Dziczyzna pieczona wiele godzin w temperaturze 150 stopni i podlewana bulionem z kaczki lub gęsi od Babci Jasi uda Wam się na pewno. A sam proces jej robienia to relaks na długie jesienne wieczory. Spróbujcie sami! A jak Wam się nie chce, możecie w naszym sklepie Taste Store po prostu zamówić dowolną pieczeń TUTAJ 🙂

Fresh venison with red wine on forester lodge

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s