Dlaczego indyk w Thanksgiving?

Thanksgiving, Dzień Dziękczynienia, zwany też Świętem Dziękczynienia jest narodowo obchodzony przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a oficjalnie ustanowiony przez George’a Washingtona w 1789 roku. W 1621 roku święto to odbyło się po raz pierwszy i trwało trzy dni. Wykluczone z udziału w nim były kobiety i dzieci. „Pielgrzymi”, czyli przybysze zza oceanu, z Europy, po raz pierwszy dziękowali za pomyślność i udane zbiory w kolonii Plymouth. Współcześnie jest obchodzony w czwarty czwartek listopada w Stanach Zjednoczonych i w drugi poniedziałek października w Kanadzie.

Dlaczego akurat indyki królują na stołach tego dnia? Nikt nie wie tego dokładnie, a historycy mają kilka różnych teorii.

Jedna z nich, znana z rejestrów prowadzonych przez pierwszych osadników amerykańskich, mówi, że gdy koloniści usiedli do obiadu z Indianami Wampanoag, wołowina i drób były w menu. Ten historyczny posiłek miał zapoczątkować tradycję Dziękczynienia. Chociaż nie można powiedzieć na pewno, jaki drób był serwowany, list napisany przez osadnika Edwarda Winslow wspomina o polowaniu na indyki przed posiłkiem.

Inna teoria przypisuje istnienie święta królowej angielskiej. W XVI wieku, flota statków hiszpańskich zatonęła w drodze do ataku na Anglię. Według legendy, Queen Elizabeth otrzymała tę wiadomość jedząc obiad. Była tak podekscytowana, że rozkazała zaserwowanie wykwintnych gęsi. Niektórzy historycy twierdzą, że pierwsi osadnicy inspirowani gestem królowej, zaczęli, z braku gęsi, piec bardziej dostępne indyki, z okazji ważnych wydarzeń.

Historycznie bardziej pewne jest jednak, że podczas pierwszych dziękczynnych świąt na stołach przeważały raczej ryby, owoce morza i warzywa, nie indyki. Jednak dziś jest on obowiązkowym elementem sutego obiadu.

Indyk, to rodowity ptak Ameryki Północnej. Jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, Benjamin Franklin, twierdził, że indyk jest bardziej odpowiednim symbolem narodowym dla USA, niż orzeł bielik, więc postulował uczynić go godłem: I wish the Bald Eagle had not been chosen the Representative of our Country. He is a Bird of bad moral Character. For the Truth the Turkey is in Comparison a much more respectable Bird, and withal a true original Native of America.”

Ostatecznie bielik został jednak godłem Stanów Zjednoczonych w 1782 r., a indyk wylądował w tradycyjnej pieczeni, do której w USA zjadanych jest 20 procent rocznego zbioru żurawiny. 95% Amerykanów świętuje ten dzień wystawną kolacją. W naszym sklepie Befsztyk.pl dzień przed świętem sprzedajemy indyki w najróżniejszych zamawianych przez Klientów rozmiarach. Wielkość jest ważna i uzależniona od liczby osób zaproszonych na kolację. Umiejętność przyrządzenia pieczeni przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Święto Dziękczynienia

Tradycyjna pieczeń w Thanksgiving

Pewnie nie wiecie o tym, że:

  • przestraszone indyki dostają zawału serca! Podczas lotów testowych Air Force, odrzutowce łamiące barierę dźwięku, przyprawiały te ptaki o zawał;
  • dziki indyk osiąga prędkość w biegu do 20 mil na godzinę. Najszybszy człowiek na ziemi Usain Wolt, biegł z prędkością 23,5 mil/g podczas mistrzostw świata w biegu na 100 metrów w 2009 roku
  • Słowem „turkey” można kogoś obrazić, bo znaczy to tyle samo co: osioł, bałwan, baran
  • na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się 37 miejscowości o nazwie Turkey;
  • długa, luźna skóra, która wisi na szyi indyka nazywa się „wąsy”.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s